Testi varakult, rinnavähi ennetus algab teadlikkusest

Rinnavähk on kõige sagedasem naistel esinev pahaloomuline kasvaja. Me saame kõik ise oma tervise heaks palju ära teha, et seda rasket haigust ennetada või vähemalt võimalikult varakult avastada. Varakult avastatud rinnavähk on enamasti hästi ravitav. Kahjuks avastatakse üle poole rinnavähkidest kauglevikuna.

Praegused sõeluuringud arvestavad vaid sugu ja vanust. Eestis toimub riiklik sõeluuring alates 50. eluaastast. Samas viiendik rinnavähi juhte esineb noorematel naistel, kes kunagi ei jõuagi sõeluuringuni.

Kaasaegses tervishoius on geneetika lahutamatu osa vähiennetuses. Naiste riskid rinnavähi tekkeks on kõigil väga erinevad ja tulenevad mitmetest teguritest, teiste seas geneetilisest eelsoodumusest. Geneetilise riskihinnangu alusel saab suunata naisi edasisele jälgimisele individuaalse plaani alusel.

Rinnavähi geneetilise riski hindamine on soovitatav kõigile naistele vanuses 30-75. Eriti enne 50. eluaastat, sest see võimaldab üles leida kõrgenenud riskiga naised, kes peaksid sõeluuringut alustama varem.

Muudame naiste elusid

Ennetus on kõige olulisem

  • 4

    Iga neljas naine haigestub oma elu jooksul vähki. Rinnavähk on kõige sagedasem pahaloomuline kasvaja naistel.

  • 20%

    rinnavähke diagnoositakse alla 50-aastastel naistel, kes kunagi ei jõuagi sõeluuringuni.

  • 49%

    Ainult 49% rinnavähkidest avastatakse varases staadiumis.

  • 99%

    varases staadiumis avastatud rinnavähkidest on ravitavad.

Geenitest võimaldab luua personaalse ennetusplaani, mis annab vastused:

  • Milline on minu rinnavähi geneetiline riskitase?

  • Millises vanuses peaksin alustama rinnavähi sõeluuringut?

  • Millise sagedusega peaksin käima sõeluuringul?

  • Kas ja milliseid täiendavad uuringud on mulle soovituslikud?

  • Mis tõstab rinnavähi riski ja mida saan ise teha riski vähendamiseks?

  • Millistele tunnustele ja muutustele peaksin tähelepanu pöörama?

Oleme teinud üle 16000 testi

Rinnavähi geneetilise riski test

Test on mõeldud kõigile naistele vanuses 30-75.

Polügeenne risk ehk mitmete geenide koostoime risk võib olla kõrge ka siis, kui perekonnas pole vähki esinenud, sest see tekib ema ja isa geenide koosmõjust.

Testimine on lihtne

  • 1 Vali sobiv teenus

    Vali endale kõige sobivam teenus.

  • 2 Valmistu DNA-proovi andmiseks

    Saad lihtsasti järgitavad juhised ja DNA-proovi komplekti, et proov võtta mugavalt oma kodus.

  • 3 Anna proov

    Anna DNA-proov ning saada see tagasi Antegenesile.

  • 4 Saa tulemused

    Saad 6 nädala pärast testi tulemused, milleks on meditsiiniline raport koos soovituste ja juhistega võimalike edasiste uuringute osas. Raport lisatakse ka Terviseportaali.

Regulatiivsetele nõuetele vastav Kõik testid on kliiniliseks kasutuseks CE-tähisega registreeritud in vitro meditsiiniseadmed (IVD) EUDAMED andmebaasis, Eesti meditsiiniseadmete andmebaasis ja Ühendkuningriigi MHRA registris (GMDN kood: 59918) ning on mõeldud kasutamiseks ametlikes tervishoiuteenustes. Testid on arendanud 2018. aastal asutatud tervisetehnoloogia ettevõte Antegenes OÜ.

Meie partnerid

AnteBC rinnavähi geneetilise riski test

Geneetilise riski testimine on tasuline teenus. Tervisekassa geneetilise riski testimise osa ei kata, küll aga katab Tervisekassa võimalike edasiste uuringute kulud.

Mitmed tööandja poolt pakutavad tervisekindlustused juba hüvitavad sellist geenitesti profülaktilise tervisekontrolli kategoorias, näiteks ERGO ja Seesami ravikindlustused.

  • AnteBC rinnavähi riski test koos personaalse ennetusplaaniga

    Testiga hinnatakse rinnavähi haigestumise geneetilist riski. Testi tulemus sisaldab tõlgendust koos kliiniliste soovitustega, mis vanuses alustada sõeluuringuga, millise sagedusega seda teha, millistele tunnustele pöörata tähelepanu.

  • Geenidoonorile

    Kui olete geenidoonor, siis on võimalik kasutada geenitestiks oma andmeid geenivaramus ning geeniproovi pole vaja uuesti võtta. Selleks tuleb oma andmed aga ise geenivaramust välja küsida.